Kiedyś bardzo nie doceniałam sztuki negocjacji! Słowo „nie” oznaczało dla mnie po prostu „nie, ale może jednak się da..” ale Chriss Voss nauczył mnie, że „nie” to dopiero początek rozmowy a nie jej koniec… kilka lekcji również poniżej.

  • „Język negocjacji to przede wszystkim język rozmowy i relacji: sposób na szybkie nawiązywanie relacji i zachęcanie ludzi do wspólnej rozmowy i myślenia. Dlatego, gdy myślisz o największych negocjatorach wszechczasów, mam dla Ciebie niespodziankę – pomyśl Oprah Winfrey.
  • Uśmiechaj się. Kiedy ludzie są w pozytywnej atmosferze – myślą szybciej, są skłonni do większej współpracy i rozwiązywania problemów (zamiast stawiania oporu i wchodzenia w spór).”
  • Dobry negocjator przygotowuje się, wchodząc, aby być gotowym na ewentualne niespodzianki; świetny negocjator stara się wykorzystać swoje umiejętności, aby ujawnić niespodzianki, które z pewnością znajdzie.
  • Nie wiąż się z założeniami; zamiast tego postrzegaj je jako hipotezy i wykorzystaj negocjacje, aby je rygorystycznie przetestować.
  • Ludzie, którzy postrzegają negocjacje jako bitwę na argumenty, są obezwładnieni głosami w ich głowach. Negocjacje nie są aktem bitwy; to proces odkrywania. Celem jest odkrycie jak największej ilości informacji.
  • Powoli, zbyt szybka rozmowa to jeden z błędów w negocjacjach. Jeśli zbyt się śpieszysz rozmówca będzie myślał że nie jest słuchany. Ryzykujesz utratę zaufania i pogorszenie relacji.

Lekcje pochodzą od CHRISA VOSS polecam jego książkę każdemu kto chce zgłębić tajniki negocjacji! Chriss Voss „Never split the difference.”