Czasami ludzie decydują się na wejście do IT i rolę IT Project Managera. Pytają „od czego mam teraz zacząć?!” Szczerze to najpierw zadałabym sobie pytanie – czy serio chcesz być IT Project Managerem?!

Nie zrozum mnie proszę źle… nie chcę Cię zniechęcać czy odradzać Ci tej roli. Zapotrzebowanie na Project Managerów z roku na rok rośnie – szacuje się że do 2030 roku zapotrzebowanie globalne będzie wynosić 20 milionów osób! Chcę abyś miał/a pewność że ta rola będzie dla Ciebie dobra – aby po kilku miesiącach pracy w roli IT PM nie było rozczarowania i stresu. A co najgorsze – po prostu poczucia straty sporej ilości czasu i energii bo przecież wejście w rolę IT PM po prostu kosztuje (Twój czas, energia, zainwestowane pieniądze w szkolenia).

Jak zatem odpowiedzieć sobie na to trudne pytanie?

  1. Dowiedz się o tej roli jak najwięcej… zachęcam Cię do obejrzenia mojego materiału o roli IT PM – przekazuje w nim sporo „mięcha”! Materiał o roli IT PM dostępny jest tutaj.
  2. Na spokojnie weź kartkę i długopis – szczerze wypisz sobie co lubisz robić, jakie są Twoje mocne strony i kompetencje.
  3. Kolejne pytania, które pomogą w podjęciu decyzji: Jak chcesz pracować? Co byś chciał/a robić w pracy?
  4. Czy jesteś w stanie pracować pod presją i w stresie?
  5. Czy lubisz w pracy samodzielność?
  6. Porównaj swoje kompetencje z kluczowymi kompetencjami w roli IT PM i spójrz na swoje odpowiedzi po kilku dniach na chłodno.
  7. Przejrzyj kilka ofert pracy na stanowiska IT PM – sprawdź jaki jest opis stanowiska, za co będziesz odpowiedzialny/a.
  8. Sprawdź social media – czy ten content Cię interesuje? #zarządzanieprojektami #zarzadzanieprojektami #itpm #projectmanager #kierownikprojektow itd…
  9. I ostatnie pytanie…: czy lubisz się uczyć? Rola IT PM to nieustanna nauka – osoby które się nie uczą po prostu szybko zostają mocno w tyle.
  10. Porozmawiaj z jakimś Project Managerem – zawsze warto rozmawiać! Jeśli wśród Twoich znajomych nie masz IT PMa to pamiętaj że jestem do Twojej dyspozycji – kto pyta nie błądzi?

Zachęcam Cię również do przeczytania mojego wpisu „5 rzeczy, które chciałabym wiedzieć zanim weszłam na ścieżkę zarządzania projektami…”

W moim materiale o roli IT PM wysyłam Ci również checklistę, która pomoże w określeniu czy trudno będzie Ci wejść do roli IT PM.

Masz jakieś pytania?! Jestem tu dla Ciebie – po prostu napisz do mnie przez moje social media!