Pamiętam, jak zadałam sobie to pytanie po raz pierwszy: „Hm, zarządzanie projektami… jaki zdać certyfikat?”

Chciałam zdać już coś na samym początku mojej drogi zarządzania projektami… ALE nie było mnie stać na taki certyfikat… $500 za egzamin?! Whaaaat? Tak sobie wtedy pomyślałam… Nie musiałam się zastanawiać czy zainwestować te pieniądze czy nie bo po prostu ich nie miałam! ALE! Zadałam sobie pytanie co mogę z tym zrobić? I najważniejsze – czy serio potrzebuje tego certyfikatu? Czego właściwie obecnie potrzebuje aby zacząć pracę jako Project Manager w projektach IT?

Odpowiedziałam sobie wtedy…: potrzebuje wiedzy aby móc swobodnie rozmawiać o zarządzaniu projektami podczas rozmów kwalifikacyjnych i abym wiedziała co robić w pierwszym tygodniu mojej pracy w roli PM.

Nie miałam wtedy kasy, nie miałam pracy ale miałam bardzo dużo wolnego czasu więc zdecydowałam że po prostu zapoznam się z zakresem danego certyfikatu:)  Okazało się, że książki do takich certyfikatów też są mega drogie… ale google jak zwykle stanął na wysokości zadania + biblioteki okazały się bardzo dobrze zaopatrzone.

Jaki certyfikat wybrałam?

Ogarnęłam wtedy zakres merytoryczny prince2 foundation, PMP (oczywiście w wielkim skrócie) oraz zapoznałam się dokładnie ze scrumem – ogarnęłam to na tyle że byłam w stanie o tym po prostu rozmawiać – nie ukrywam sporo dała mi również wiedza zdobyta na studiach (studiowałam Business Management na Wydziale Zarządzania, Uniwersytetu Łódzkiego).

Moja strategia się opłaciła… po uzupełnieniu mojej wiedzy z zarządzania projektami miałam rozmowę kwalifikacyjną w firmie w której chciałam pracować… był to drugi etap rekrutacji i rozmowa z doświadczonymi Project Managerem – efekt?! Otrzymałam propozycje pracy! Po tym spotkaniu byłam tak wyczerpana, że musiałam się położyć spać na kilka godzin… ale ważne że się opłaciło!:)

Czy to była dobra strategia?

Z perspektywy czasu myślę, że nie wybrałam najbardziej optymalnej drogi… pewnie dziś zainwestowałabym jednak pieniądze aby szybciej dojść do celu wraz z odpowiednim przewodnictwem. Zainwestowałabym w jakiś rekomendowany kurs. Taki kurs mimo wszystko szybko się zwróci, zarobki w roli Project Managera są bardzo dobre – i rosną z roku na rok.

Dobra, to w końcu jaki certyfikat wybrać?

Odpowiedz sobie na pytanie: czego potrzebujesz? Wiedzy? Papierka? Konkretów? Co już wiesz? Jaki masz plan na siebie jeśli chodzi o zarządzanie projektami – jakie projekty chcesz prowadzić?

Jeśli wiesz, że chcesz być IT PM, pracować w projektach IT, tworzyć nowe produkty, usługi, i nie jesteś jeszcze zbytnio „techniczny/a” (tak to nazwę;)) to moja rekomendacja to – na start celowałabym w certyfikację wokół agile i scrum (od scrum.org).

Ja z czasem zdałam PMP – bardzo się z tego cieszę, to była dobra decyzja – uporządkowałam na nowo wiedzę po tym jak zdobyłam już nieco więcej doświadczenia, ale nie polecam tego certyfikatu na start.

Jeśli stoisz na początku ścieżki zarządzania projektami i w sumie to jeszcze nie jesteś pewny/a czy to zarządzanie projektami to na pewno to coś dla Ciebie… polecam Ci bezpłatny kurs od Google:  https://www.coursera.org/professional-certificates/google-project-management – zobacz, sprawdź czy to coś dla Ciebie;)