1. Analiza opisu stanowiska – główne zadania
Dosłownie połącz swoje doświadczenie z tym co jest w opisie stanowiska. Jeśli padają pytania o doświadczenie, w pierwszej kolejności wymień właśnie te elementy, które łączyłaś – czyli te które najlepiej pasują do opisywanego stanowiska.
2. Analiza wymagań
Jeśli są wymagania których nie spełniasz – pomyśl czy możesz je w jakiś sposób spełnić w najbliższym czasie. Np. jeśli wymagany jest jakiś certyfikat zrób dokładne rozpoznanie w zakresie tego certyfikatu, aby móc o tym w miarę swobodnie porozmawiać. Możesz na rozmowie zadeklarować, że możesz zdać certyfikat w najbliższych 3 miesiącach.
3. Analiza firmy
Ja co do zasady nie przyjmuje ofert pracy od firm, które działają wbrew moim zasadom i wartościom. Na przykład nie będę pracować dla firmy, która testuje swoje produkty na zwierzętach, lub dla firmy która została posądzona o mobbing. Jak możesz sprawdzić daną firmę?
a. Strona internetowa firmy – sprawdź na niej opisane wartości, sekcje „O nas”, portfolio produktów, do kogo są skierowane – te informacje dają ogólny ogląd na firmę, jej działalności i klientów – czyli osoby z którymi będziesz potencjalnie współpracować przy projektach.
b. Zarząd – sprawdź te osoby na linkedin – ich aktywność (co publikują, jak komentują). Na linkedin możesz już wstępnie zrobić rozeznanie w ludziach i ich poziomu kultury;).
c. Blog firmy – dzięki temu możemy dowiedzieć się o projektach jakie są aktualnie realizowane, czasami są tam informacje o technologii wykorzystywanej w firmie itd. To bardzo ważne informacje, do których można nawiązać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
d. Aktualne wiadomości o firmie – po wpisaniu w google nazwy firmy przełączam na Wiadomości – jeśli firma jest globalna to ustawiam tak wyniki aby zobaczyć treści również w jeżyku angielskim. Z wiadomości możesz np. dowiedzieć się, że firma ma wniosek zbiorowy o mobbing (ja miałam właśnie taką sytuację).
e. Fora i social media – nie muszę tłumaczyć….:)
4. Przed samą rozmową kwalifikacyjną sprawdź z kim będziesz rozmawiać – z jakiego działu jest dana osoba, aby dostosować komunikację do danej osoby to znaczy inaczej będziesz rozmawiać z osobą z IT, a inaczej z reprezentantem biznesu.
5. Punktualność – zawsze być na czas, przyjdź około 15 min przed rozmową kwalifikacyjną. Project Manager przecież musi być punktualny!
6. Ubranie – nie przeskoczymy natury i psychologii: pierwsze wrażenie budujemy tylko raz! Zadbaj o to, aby dostosować ubiór do miejsca w którym potencjalnie będziesz pracować. Oczywiście ja zachowuje mój styl, jednak szanuję pracodawcę i np. na rozmowę do banku ubiorę się inaczej niż do software house’u 😉
7. Lista pytań do potencjalnego pracodawcy – podkreślę, lista pytań jest obowiązkowa. To świadczy o Twoim dobrym przygotowaniu i zaangażowaniu.
8. Trening czyni mistrza i mistrzynie
- przygotuj sobie odpowiedzi na klasyczne pytania typu: proszę powiedz nam kilka zdań o sobie, opowiedz nam o swoim dotychczasowym doświadczeniu,
- przećwicz kilka razy przed lustrem odpowiedzi, następnie nagraj się jak odpowiadasz na pytania (jak ja pierwszy raz się nagrałam to szczerze… nie zatrudniłabym się w swojej firmie – także nie zrażaj się pierwszym razem, bo kolejne wyjdą Ci o wiele lepiej).
9. Ubranie – nie przeskoczymy natury i psychologii: pierwsze wrażenie budujemy tylko raz! Zadbaj o to, aby dostosować ubiór do miejsca w którym potencjalnie będziesz pracować. Oczywiście ja zachowuje mój styl, jednak szanuję pracodawcę i np. na rozmowę do banku ubiorę się inaczej niż do software house’u 😉
10. Lista pytań do potencjalnego pracodawcy – podkreślam, lista pytań jest obowiązkowa. To świadczy o Twoim dobrym przygotowaniu i zaangażowaniu. Przykładowe pytania w ostatnim rozdziale.