Z mojej perspektywy przygotowanie na rozmowę rekrutacyjną jest kluczowe. Jednak jak to zrobić? Jak rzeczywiście skutecznie się przygotować? Poniżej opiszę Ci jak ja to robię… mój proces jest bardzo skuteczny bo zapewnił mi ostatnio 3 pozytywne odpowiedzi w 4 rekrutacjach w których brałam udział.

1.      Analiza opisu stanowiska – główne zadania

Dosłownie łączę moje doświadczenie z tym co jest w opisie stanowiska. Jeśli padają pytania o moje doświadczenie, w pierwszej kolejności wymieniam właśnie te elementy które najlepiej pasują do opisywanego stanowiska.

2.      Analiza wymagań

Idąc na rozmowę wiem, które wymagania spełniam a których nie. Jeśli są wymagania których nie spełniam – to dokładnie analizuje czy mogę je w jakiś sposób spełnić w najbliższym czasie. Np. jeśli wymagany jest jakiś certyfikat robię dokładne rozpoznanie na temat zakresu tego certyfikatu, aby móc o tym w miarę swobodnie porozmawiać.

3.      Analiza firmy

Co do zasady nie przyjmuje ofert pracy od firm, które działają wbrew moim zasadom I wartościom. Na przykład nie będę pracować dla firmy która testuje swoje produkty na zwierzętach, lub dla firmy która została posądzona o mobbing. Jak sprawdzam daną firmę?

a.      Strona internetowa firmy – sprawdzam na niej opisane wartości, sekcje „O nas”, portfolio produktów, do kogo są skierowane – te informacje dają mi ogólny ogląd na firmę, jej działalności i klientów – czyli osoby z którymi będę potencjalnie współpracować przy projektach

b.      Sprawdzam zarząd – następnie sprawdzam te osoby na linkedin – ich aktywność (co publikują, jak komentują)

c.      Sprawdzenie bloga firmy – dzięki temu możemy dowiedzieć się o projektach jakie są aktualnie realizowane, czasami są tam informacje o technologii wykorzystywanej w firmie itd.

d.      Sprawdzam wiadomości o danej firmie – czyli po wpisaniu w google nazwy firmy przełączam na Wiadomości – jeśli firma jest globalna to ustawiam tak wyniki aby zobaczyć treści również w jeżyku angielskim.  

4.      Przed samą rozmową kwalifikacyjną sprawdzam z kim będę rozmawiać – z jakiego działu jest dana osoba, aby dostosować mój ”język” do „języka” danej osoby to znaczy inaczej będę rozmawiała z osoba z IT, a inaczej z reprezentantem biznesu.

Korzystając z okazji życzę Ci powodzenia na Twojej rozmowie rekrutacyjnej!