5 pomysłów na podniesienie skuteczności w roli IT PM!

Zarządzasz projektami IT? Sprawdź 5 pomysłów na podniesienie swojej skuteczności!

Bycie skutecznym/ą wymaga połączenia umiejętności, wiedzy i cech osobistych. Niektóre kluczowe kroki, które mogą pomóc Ci być skuteczniejszym/ą w tej roli to:

  • Poszerzaj wiedzę techniczną: Kierownicy projektów dużo zyskują jeśli dobrze rozumieją  branżę i tematykę, której dotyczą ich projekty. Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko dlatego ważne aby być na bieżąco i zgłębiać wybrane technologie. Jak? Uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach oraz bycie na bieżąco. Warto jednak wyjść nieco poza jednostki certyfikujące i sprawdzać ofertę szkoleń, warsztatów czy indywidualnych konsultacji u praktyków! W sumie od praktyków ja uczę się najwięcej. 
  • Opanuj podstawy zarządzania projektami: Zarządzanie projektami obejmuje zestaw określonych procesów i technik, które są wykorzystywane do planowania, organizowania i wykonywania projektów. Ważne jest, aby kierownicy projektów byli biegli w tej podstawowej wiedzy z zarządzania projektami, takiej jak ustalanie celów i zadań, tworzenie planu projektu, zarządzanie budżetami i zasobami oraz śledzenie postępów.
    Ta wiedza to podstawa – na pewno się przyda. I nie chodzi tu o zdobycie certyfikatu, a o ciągłe czytanie, naukę, doskonalenie tej podstawowej wiedzy na której oparta jest w pełni rola project managera/ki. 
  • Regularnie oceniaj ryzyko w projekcie – Projekty są często złożone i dynamiczne oraz podlegają różnorodnym ryzykom i wyzwaniom. Jako kierownik projektu musisz być w stanie zidentyfikować i ocenić potencjalne ryzyko, opracować plany awaryjne i podjąć odpowiednie działania w celu ograniczenia lub zarządzania ryzykiem w miarę ich pojawiania się. 
  • Rozwijaj swoje umiejętności w zakresie komunikacji – jako ostatni punkt ale z mojej perspektywy najważniejszy i najtrudniejszy. Jako Project Manager/ka spędzasz większość czasu na komunikacji. W 15 wywiadach z project managerami jakie przeprowadziłam na wiosnę 2022 z aktywnymi zawodowo project managerami można wnioskować, że najtrudniejszymi wyzwaniami z jakimi się mierzą to problemy w obszarze komunikacji. 
  • Rozwijaj swoje umiejętności w zakresie negocjacji – uwielbiam słowa głównego negocjatora FBI pana Voss’a “Nie” – to początek rozmowy – dobre prawda?! Zacznij stosować tą zasadę na co dzień a efekty mocno Cię zaskoczą 🙂